Cofniecie koncesji Radiu Racja

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji

UCHWAŁA Nr 4/2004 z dnia 9 stycznia 2004 roku

Na podstawie art. 9 ust. 1 w zw. z art. 38 pkt 5 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (tj. Dz.U. z 2001 r. Nr 101, poz. 1114 z późn. zm.), Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
postanawia:

1. Wszcząć postępowanie o cofnięcie koncesji Nr 243/99-R z dnia 30 lipca 1999 roku na rozpowszechnianie programu radiowego pod nazwą "Radio RACJA", przeznaczonego do powszechnego odbioru, dla spółki "Racja" Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, w związku z informacją z Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty o zaprzestaniu nadawania programu na falach średnich i krótkich ze stacji nadawczych:
RCN Katowice/Koszęcin;
RON Warszawa/Leszczynka;
RON Białystok/Sowlany.

2. Upoważnić Przewodniczącą KRRiT do podania do publicznej wiadomości informacji o wszczęciu postępowania o cofnięcie w/w Koncesji.

Przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
Danuta Waniek
źródło KRRiT

Nowe koncesje w Białymstoku: Kto na 101.0 MHz??

Wykaz obejmuje wnioski złożone w terminie do dnia 23 października 2003 roku w związku z Ogłoszeniem z dnia 23 września 2003 roku Przewodniczącej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji,
Lp. Wnioskodawca Siedziba
1. LOKALNE ROZGŁOŚNIE RADIOWE Sp. z o. o. Warszawa
2. Radio SBB Rodło Sp. z o.o Katowice

źródło KRRiT

25 marca 2004 Jard

O godz. 10:00 - Radio JARD -89.2 - rozpoczelo emisję wyłącznie z komputera.

24 marca 2004 Zmiana RDS

rdsO godz. 16:00 - Radio JARD -89.2 zmienił PS w RDS - na statyczny.
PS: PS Jard

13 marca 2004 Powrót RDS

rds

Po miesięcznej przerwie o godz. 15:20 - Radio JARD -89.2 wznowił nadawanie RDS.
PS: PS Jard
"DZ TYG" -Dzień tygodnia (poniedz, wtorek itd.)
"DD MM"- dzień , miesiąc

22 kwietnia 2004 Ogólnopolskie porozumienie rozgłośni akademickich

Redaktorzy naczelni rozgłośni akademickich powołali w Białymstoku Ogólnopolskie Porozumienie Rozgłośni Akademickich

Porozumienie podpisało sześciu redaktorów naczelnych, którzy biorą udział w dwudniowej Ogólnopolskiej Konferencji Nadawców Akademickich, odbywającej się w Białymstoku. Powołane dziś porozumienie ma pomóc w integracji rozgłośni akademickich, w wypracowaniu wspólnej strategii działalności programowej, promocyjnej i komercyjnej. Ma również ułatwić prowadzenie spójnej polityki gwarantującej rozwój i obronę interesów nadawców akademickich. Według minister Sławomiry Łozińskiej, aby wspomóc rozgłośnie akademickiej, należy uwzględnić ich funkcjonowanie w nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji.

- Akademickie rozgłośnie radiowe to twór nieokreślony w ustawie, która do tej pory obowiązuje - powiedziała. - Będziemy starali się pomóc tym rozgłośniom. Nie mogę się jednak zobowiązać, że część abonamentu - nawet maleńka - będzie na nie przeznaczana.

Zdaniem Łozińskiej, aby pomóc rozgłośniom akademickim, należy zaangażować w to inne resorty, np. Ministerstwo Edukacji.
Z kolei Lucyna Drelinkiewicz z Akademickiego Radia EX w Krakowie uważa, że część radiowego abonamentu powinna zostać przeznaczona na wsparcie rozgłośni akademickich.
- Realizujemy misję, mamy przyznane koncesje przez KRRiTV, w których jest zapisane, że mamy kształcić, popierać kulturę studencką, ale nie mamy zagwarantowanych środków na to - powiedziała Drelinkiewicz. - Oczywiście możemy sami pozyskiwać środki poprzez reklamy, ale wtedy zmieni się istota radia akademickiego. W takim przypadku powinniśmy zrobić program komercyjny, a nie chcemy tego robić.

Nadawcy akademiccy żalili się też na opłaty, które muszą wnosić do ZAIKS-u i innych organizacji prawa autorskiego. Często jest tak, że idą na to wszystkie ich wpływy.
- Gdyby komisje prawa autorskiego zgodziły się na to, żebyśmy płacili mniej niż nadawcy komercyjni, to byłoby to dla niejednego radia szansą na przetrwanie - stwierdziła Drelinkiewicz.
Rektor Politechniki Białostockiej profesor Michał Bołtryk mówi, że należy ratować kulturę studencką, która obecnie kuleje w naszym kraju. Akademickie rozgłośnie radiowe są utrzymywane przez publiczne uczelnie wyższe. Utrzymanie takiego radia kosztuje uczelnię od 200 do 400 tysięcy złotych rocznie. Obecnie w Polsce działa osiem akademickich rozgłośni radiowych.

źródło GAZETA WYBORCZA

9 kwietnia 2004 zmiana RDS

rds

Radio Jard powróciło do statycznego RDS
PS: PS Jard

6 kwietnia 2004 zmiana RDS

rds

Radio Jard po raz kolejny zmieniło RDS PS ze statycznego na dynamiczny.Wraz ze zmianą poprawiono czas CT na letni. Napisy zmieniają się dość szybko - trudno się czyta.
PS: PS Jard

2 kwietnia 2004 KONSERWACJA

Od godz 9:00 do 13:00 przeprowadzono konserwację nadajników w RTCN Krynice k. B-stoku.
Nie były dostępne programy: Dwójka, Trójka, RMF, Radio Maryja, RMF FM, Radio ZET. Radio Białystok nadawało ze zmniejszoną mocą

30 lipiec -AWARIE

Radio Jard 2 - 103,9 MHz nadaje tylko w prawym kanale

19 lipiec -AWARIE

Po przechodzących burzach w regionie występowały zaniki wszystkich stacji z obiektów nadawczych przy UwB (radio Bis, WAWA, ESKA). Od godz 19 zanikł sygnał RDS przy Radio Plus oraz Radio Jard 1 - do tej pory obie stacje nie nadają RDS

9 lipiec -Urodziny Radia JARD 89,2 FM

Radio Jard obchodzi w tym dnu swoje 7 urodziny. 10 i 11 lipca program nadawany będzie na zewnatrz Hotelu Turkus. W piątek można zobaczyć RADIO od kuchni
5 lipca 1997 przed godz 21 po raz pierwszy sygnał stacji pojawił się na 89,2 FM

8 lipiec - Radio ORTHODOXIA
Radio ORTHODOXIA 102,7 FM uruchomiło stronę internerową.
ADRES: http://www.orthodox.bialystok.pl/radio/
Przerwa konserwacyjna Radio Akadera

We wtorek 31 sierpnia przeprowadzono konserwację i modernizację nadajnika Radia Akadera 87,7 MHz. Przerwa trwała od 8:00 rano do 22:00 Sygnał pojawił się już o 19:20 gdzie trwają pomiary.

Nowe kompresory w Radio Jard

W piątek 20 sierpnia został zainstalowany nowy kompresor dźwięku DBX 266 (Radio Jard 2). Tydzień wcześniej Radio Jard 89,2 wyposarzono taki sam kompresor

Jest Koncesja

Jak informuje miesięcznik "Press", Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała koncesję na nadawanie ,w Białymstoku na 101,0 MHz Radiu Złote Przeboje, Ogłoszenie z częstotliwościami w Białymstoku ukazało się 23 września 2003 roku.

23 października: Wolna Racja

Białystok może stać się oazą dla białoruskich niezależnych dziennikarzy. Prawdopodobnie UE wspomoże reaktywację Radia Racja. Ma w tym pomóc nasza eurodeputowana - prof. Barbara Kudrycka.
Sfałszowanie referendum i wybory na Białorusi zaniepokoiły kraje Unii. Przewodniczący delegacji Parlamentu Europejskiego na Białoruś wystosował list, w którym stwierdził, że wolne media na Białorusi nie mają żadnych szans rozwoju i zaproponował wspieranie białoruskiej niezależnej stacji radiowej, nadającej spoza granic kraju. Pomysł popiera B. Kudrycka. - Co prawda z Wilna nadaje białoruskie Radio Swoboda ale nie dociera na teren całej Białorusi
- mówi B. Kudrycka.
- Ważne jest , aby reaktywowane Radio Racja miało większy zasięg.

Radio Racja zaczęło nadawać swój kilkugodzinny program z Białegostoku pod koniec 1999 roku. Niestety z powodów finansowych równo 2 lata temu studio przy ul. Jurowieckiej zamilkło. Jednak koncesja przyznana przez KRRiT wciąż jest ważna.
Aby stacja mogła znowu zacząć pracować, potrzebne są pieniądze.
- Będę się starała o fundusze z Unii Europejskiej i już teraz mogę powiedzieć, że szanse są duże - powiedziała prof. Kudrycka

23 października w sprawie reaktywowania Radia Racja spotkała się z jednym z członków zarządu radia, Eugeniuszem Wappą (i jednocześnie redaktorem naczelnym "Niwy"). Niestety, Wappa nie chciał rozmawiać z Porannym, bo - jak przekazał przez prof. Kudrycką - " o tym co jest przyszłe i niepewne nie chce rozmawiać".

Na pytanie, czy w Białymstoku istnieje jeszcze studio Radia Racja i czy jest w nim odpowiedni sprzęt, odpowiedział: " jest zakonserwowany".

Kurier Poranny 23 X 2004

13 października Awaria nadajnika Radia Maryja

Białystok: Od 13 X 2004 Radio Maryja nadaje w Mono.
Awaria została usunięta 15 padziernika

11 października Awaria nadajnika Radia Maryja

Białystok: Radio Maryja 104,7 - brak sygnału, RDS i stereo jest aktywne. sygnał powrócił następnego dnia 12 października

15 listopada: Nowe RADIO WAWA

Radio WAWA (Białystok - 88,6 MHz) 15 listopada 2004 r. od godz. 9:00 zaczelo grać tylko polskie nagrania. Nowe Radio WAWA - nowe haslo "Zawsze polska muzyka." Zmienil sie również RDS PS

PS
stare PS RDS
PS
nowe PS RDS
7 listopada:Radio Bialystok Ewa Biesiada nie żyje
Ewa Biesiada

7 listopada Znana i ceniona reportażystka - Ewa Biesiada odeszła na zawsze. Miała 50 lat. W Radiu Bialystok pracowala od 1979. roku. Do Radia trafiła zaraz po studiach polonistycznych. Zajmowała się przede wszystkim reportażem. W tej dziedzinie zdobyła wiele prestiżowych nagród. Była również autorką wielu audycji o tematyce ekologicznej. Pamiętamy ją jako osobę niezwykle wrażliwą, zawsze uśmiechniętą, ciepłą i z poczuciem humoru.

źródło Radio Bialystok

5 listopada:Radio Orthodoxia o większym zasięgu

Jedyne w kraju cerkiewne radio, działająca w Białymstoku Orthodoxia, będzie mogło zwiększyć zasięg nadawania. Niestety, np. słuchacze z okolic Gródka prawdopodobnie na tym nie skorzystają
Szefowie Orthodoxii starali się o zwiększenie mocy nadajnika, by radio odbierane było także w północno-wschodniej części województwa, na terenach zamieszkanych w dużej mierze przez ludność wyznania prawosławnego.
Decyzja o zwiększeniu mocy nadeszła, ale z ograniczeniem, iż nie może ono dotyczyć kierunku wschodniego. Nadajniki Orthodoxii zakłócałyby bowiem odbiór nadającej na takiej samej częstotliwości rozgłośni z Wołkowyska. Tak więc prawosławni Podlasianie mieszkający na wschód od Białegostoku, np. w Gródku czy Michałowie - prawdopodobnie Orthodoxii nie usłyszą.
Prawosławne radio jest instytucją niekomercyjną. Emituje m.in. transmisje nabożeństw, informuje o wydarzeniach z życia Cerkwi. Słuchać go można w Białymstoku i najbliższych okolicach, na częstotliwości 102,7 Mhz.

źródło Gazeta Wyborcza

2 listopada: Konrad Ganzke szefem Biura Sprzedaży RPM Sound&Voices

Dźwiękowe studio produkcyjne RPM Sound&Voices uruchomiło samodzielny dział sprzedaży. Jego dyrektorem został Konrad Ganzke - wieloletni szef oddziału RPM w Białymstoku. Zadaniem nowej struktury jest pozyskiwanie nowych, a także jeszcze sprawniejsza obsługa dotychczasowych klientów RPM. W rozszerzonej ofercie RPM Sound&Voices proponuje swoim klientom i partnerom tworzenie zintegrowanych systemów dźwiękowych. W związku z objęciem stanowiska dyrektora sprzedaży RPM Sound & Voices - Konrad Ganzke zrezygnował z pełnienia funkcji dyrektora biura reklamy i Redaktora Naczelnego w Radiu Jard z Białegostoku.

źródło WIRTUALNEMEDIA

24 grudnia: Radio dla Białorusi

- Wsparcie rozgłośni radiowej dla Białorusinów z budżetu Unii jest możliwe - tak komisarz ds. stosunków zewnętrznych Unii Benita Ferrero-Waldner odpowiedziała na październikowy apel grupy Unia-Białoruś w Parlamencie Europejskim. Szefowi grupy Bogdanowi Klichowi (PO) marzy się reaktywowanie Radia Racja, które w 1999 r. założyli w Białymstoku działacze Związku Białoruskiego w RP i niezależni dziennikarze z Białorusi. To była dla nich jedyna szansa na kontynuowanie działalności mińskiego Radia 101,2 zamkniętego przez władze. Niestety, z braku pieniędzy Racja zamilkła w 2003 r. Benita Ferrero-Waldner pisze do Klicha, że przed podjęciem decyzji Komisja Europejska analizuje jeszcze inne formy pomocy Białorusinom. Dodaje jednak, że wsparcie niezależnych mediów to jedno z kluczowych zadań Unii. - To bardzo dobra wiadomość. Zaraz po nowym roku prześlę pani komisarz poszerzoną koncepcję działania radia - deklaruje Klich.

Gazeta Wyborcza 24 XII 2004