Przed 25 marca, kiedy przypada rocznica proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej, działające w Białymstoku Radio Racja chce uruchomić nadawanie programu na Białoruś na falach UKF.
Od dwóch tygodni rozgłośnia nadaje na falach średnich dwie godziny programu dziennie.
Radio chce nadawać również na częstotliwości 105,5 MHz, z której korzystało kilka lat temu, zanim przerwało działalność z powodu trudności finansowych.
Obecność na UKF pozwoliłaby mu bowiem wydłużyć czas programu m.in. o muzykę niezależną, której nie emitują białoruskie media państwowe oraz o audycje autorskie. Taki program ma zachęcić do słuchania radia białoruską młodzież.
Jak poinformował PAP w czwartek Wiktor Stachwiuk, odpowiadający w rozgłośni za sprawy techniczne, z powodu koniecznych ustaleń technicznych, które trwają, nie ma szans na rozpoczęcie emisji programu na tej częstotliwości przed wyborami prezydenckimi na Białorusi (odbędą się 19 marca).
Rozgłośnia zabiega jednak o uruchomienie emisji na UKF około 25 marca. Przypada wtedy 88. rocznica proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej - ważny moment w procesie odzyskiwania przez ten kraj niepodległości. To rocznica świętowana przez opozycję białoruską. "To byłaby bardzo dobra data do rozpoczęcia emisji na UKF" - powiedział PAP Stachwiuk.
Dodał, że z emisją na falach średnich nie ma na razie problemu. Pytany o zasięg powiedział, że zaskakujące jest, iż rozgłośnię można usłyszeć na tych falach np. w Białymstoku i tej części Białorusi, która leży niedaleko granicy z Polską, bo pierwotne założenia mówiły o tym, że tam powinien być z tym problem.
Rozgłośnia korzysta też z częstotliwości 103,8 MHz Radia znad Wilii z Litwy, dzięki czemu jest słyszalne na UKF w północnej Białorusi. Radio to użycza mu na pół godziny dziennie swoją antenę.
Radio Racja nadaje z Białegostoku program na Białoruś, by wspierać przemiany demokratyczne w tym kraju. Finansowane ma być z budżetu państwa. Studio rozgłośni znajduje się w tym samym miejscu, gdzie mieściło się kilka lat temu, przed zawieszeniem przez Rację działalności z powodów finansowych.
Wtedy było to radio dla mniejszości białoruskiej w Polsce, słyszalne też w strefie przygranicznej Białorusi, obecnie jest projektem skierowanym przede wszystkim do Białorusinów.
|